Počet výsledků: 9

Otevřít filtraci

Černá horečka je jiný název pro viscerální leishmaniózu. Viz také horečka.

Černá plomba je lidové označení pro amalgámovou výplň. Viz také bílá plomba.

Černá hmota (lat. substantia nigra) je tmavá tkáň v mozku, konkrétně v oblasti středního mozku. Černá hmota je tvořena těly nervových buněk, které obsahují tmavý pigment. V černé hmotě vzniká dopamin, což je jeden z neurotransmiterů (látek přenášejících elektrické impulzy v nervovém systému). Nervové buňky v substantia nigra jsou svými výběžky spojeny s dalšími oblastmi mozku, jako je zejména žíhané těleso (lat. corpus striatum) v bazálních gangliích (lat. nuclei basales), což jsou oblasti šedé hmoty, které jsou uloženy hluboko uvnitř mozku. Pokud začnou nervové buňky v černé hmotě zanikat, může se rozvinout Parkinsonova nemoc. Obrázek: Schematické znázornění polohy černé hmoty v mozku. V levé části obrázku je vyznačen řez mozkem, napříč bazálními ganglii, resp. oblastí žíhaného tělesa (shora dolů: nucleus caudatus, globus pallidus, putamen). Umístění černé hmoty (lat. substantia nigra) je vyznačeno v pravé části obrázku. (Zdroj: Blausen.com staff (2014). Medical gallery of Blausen Medical 2014. WikiJournal of Medicine 1 (2). DOI: 10.15347/wjm/2014.010. ISSN 2002-4436. Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31574249) Viz také bílá hmota, šedá hmota.

Černý kašel (lat. pertussis), někdy také označovaný jako dávivý kašel či pertuse, je onemocnění dýchacích cest, která se vyznačuje záchvatovitým kašlem. Původcem onemocnění je bakterie Bordetella pertussis. V České republice se dnes černý kašel vyskytuje jen vzácně, a to díky velmi úspěšnému očkovacímu programu. Neočkovaní lidé se však mohou černým kašlem nakazit. Viz také Bordetella pertussis.

Hemoragická horečka Marburg je starší označení pro virové onemocnění Marburg. Viz také hemoragie, horečka.

Revmatická horečka je systémové zánětlivé onemocnění, které se může rozvinout jako pozdní reakce na nedoléčenou infekci horních dýchacích cest způsobenou některými streptokoky (zejm. spála). Onemocnění se obvykle vyskytuje u dětí v mladším školním věku a může postihovat mozek, srdce, klouby, kůži nebo podkožní tkáně. Viz také horečka.

Horečka u dítěte je stav, kterému by rodiče měli vždy věnovat pozornost. Je nutno zdůraznit, že horečka sama o sobě není nemoc. Zvýšení tělesné teploty je součástí biologické odpovědi organismu na nějaký podnět. Za horečku pak považujeme teplotu vyšší než 38 °C. Normální tělesná teplota je do 37,2 °C ráno a až do 37,7 °C navečer. Kolísání až do 0,5 °C během dne je tedy zcela normální. V prvních 5–6 letech života je tělesná teplota fyziologicky vyšší než u starších dětí. Vždy je třeba zhodnotit celkový stav dítěte. Za všech okolností srážíme teplotu nad 38,5 °C. Viz také horečka, tělesná teplota.

Horečka dengue nebo jen zkráceně dengue (výslovnost: „denge“) je infekční onemocnění, které je způsobeno virem dengue. Virus přenášejí komáři rodu Aedes. Dengue se nejčastěji vyskytuje v tropických a subtropických oblastech, včetně Střední a Jižní Ameriky, Afriky, některých částí Asie a tichomořských ostrovů. V současné době však Evropa zažívá trend oteplování: vlny veder a záplavy se stávají častějšími a závažnějšími, léto se prodlužuje a je teplejší. To vše vytváří příznivější podmínky pro usídlení invazivních druhů komárů, které přenášejí mimo jiné virus dengue. Viz také horečka, virus dengue.

Horečka neboli febrilie je tělesná teplota nad 38 °C. Horečka je součástí obranných (imunitních) mechanismů lidského těla. Je obvyklá při zánětlivých onemocněních, a to nejčastěji horních dýchacích cest, případně močových cest. K potlačení horečky jsou k dispozici volně prodejné léky, např. paracetamol nebo ibuprofen. Zároveň je vhodný klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin. Horečka obvykle ustoupí spontánně po několika dnech. Horečka, která neustupuje po několika dnech a nereaguje na léky, nebo je provázena dalšími příznaky, např. jako je vyrážka nebo celkové zhoršení stavu, je důvodem k návštěvě lékaře. I původ zvýšených teplot nad 37 °C měřených déle než 2 týdny by měl být objasněn lékařem. Odvozené přídavné jméno je horečnatý, resp. febrilní. Viz také zimnice, tělesná teplota, hypotermie, subnormální tělesná teplota, normální tělesná teplota, zvýšená tělesná teplota a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz horečka.

Zobrazeno 1 až 9 z 9

Počet výsledků